برای فعال کردن بزرگنمایی کلیک کنید
بارگذاری...
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
چشم انداز نقشه راه ماهواره ترکیبی زمین موقعیت من تمام صفحه قبل بعد
نتایج جستجوی شما

نکات مهم طراحی فضای سبز در ویلا

ارسال شده توسط مدیر محتوا بر 1400-07-14
0

 

 

نحوه گل‌کاری فضای سبز و انتخاب گیاهان برای کاشت در ویلا بسیار مهم است. زیرا فضای سبز در این مدل از خانه ها بسیار اهمیت دارد و داشتن فضای سبز طراحی شده بخشی از ارزش افزوده و ویژگی یک خانه ویلایی به شمار می رود، از همین رو لازم است تا در نظر گرفتن نکات متعددی در زمینه طراحی فضای سبز، به این موضوع به شکلی بسیار جدی نگریسته شود و با در نظر قرار دادن نیازهای متناسب با منطقه، ضمن ایجاد یک فضای زیبا، مکانی دلنشین را در خانه به وجود آورد. همچنین طراحی صحیح این گونه فضاها می تواند به استفاده از محصولات کشاورزی نیز کمک نماید به این معنی که افراد بسیاری هستند که یکی از مهم ترین اولویت هایشان رسیدگی به درختان و استفاده از میوه ها و سبزی های حاصل از فضایسبز یا باغ خودشان است. از این رو این موضوع بسیار در خرید ملک اهمیت پیدا می کند.

فضای سبز ویلا

اولین نکته کلیدی و مهم در طراحی گل‌کاری فضای سبز برای حیاط  از اهمیت بالایی برخوردار بوده، توجه به محیط کاشت است. زمانی می‌توان بهترین گیاهان را انتخاب نمود که موقعیت جغرافیایی زمین نسبت به نور و آفتاب یا سایه چگونه است. زیرا همه گیاهان به شرایط آفتاب یا سایه، به طور مشابه نیاز دارند اما برخی در آفتاب و برخی در سایه، رشد بیشتری خواهند داشت. همچنین گل‌ها نیاز به آبیاری و مراقبت بیشتری نسبت به درختان دارند و همین موضوع سبب می شود تا برای برخی از گیاهان، محل گلدان‌ها را در منطقه آفتاب گیر یا منطقه سایه‌دار پیشنهاد شود.

برای گیاهان گل‌دار و گیاهان برگ‌دار نیز می توان با استفاده از گل‌های رنگی و تزئینی و گیاهان برگ دار سبز تلفیقی زیبا از چند گونهگیاهی را در کنار هم به وجود آورد. البته این موضوع کاملاً به سلیقه و انتخاب صاحب ملک بستگی دارد. کاشت گیاهانی که در فصل بهار شکوفه می‌زند بسیار جذاب است اما نمی توان از زیبایی منحصر به فرد درختچه‌ها و بوته‌های سبز هم چشم پوشی کرد. با توجه به انتخاب نوع گیاه و سنی که دارد،  سعی شودد در رنگ‌ها و بافت‌های متنوع عمل نمایید تا زیبایی حیاط بیشتر به چشم بیاد. البته گیاهان متنوع برای گل‌کاری فضای سبز خوب مناسبند، اما چون رشد یک گیاه عموما در یک محیط به سایر گیاهان وابسته است، بهتر است انتخاب خود را برای یک محوطه در حیاط به سه نوع گیاه، محدودتر شود تا روند رشد مناسبی در مجموعه حاصل شود.

تنوع گیاهی در طراحی فضای سبز

توصیه می شود برای اینکه یک حیاط جذاب را در پیش رو داشته باشید، از گیاهان نامتناسب و متنوع انتخاب شود. گیاهانی را انتخاب ننمایید که هم قد و هم شکل هستند یا بافت یکسانی دارند. یک گیاه را انتخاب کنید که بلند و قائم باشد و از سوی دیگر، قد متوسط و تپه‌ای داشته باشد و نمونه ای دیگر کوتاه قد و پراکنده رشد کند. این ترتیب، می توان فضایی زیبایی را با ایجاد کنتراست زیبایی شناختی به وجود آورد و از رقابت برای دسترسی به نور و خاک مورد نیاز برای رشد در گیاهان نیز جلوگیری نمود. ترکیب هماهنگ رنگ‌ها یک ایده خلاقانه کاملا یک پدیده  ذهنی است که با گل‌کاری فضای سبز این پدیده جنبه فیزیکی پیدا می کند و می توان یک پالت رنگی بسیار جذاب را در خانه به وجود آورد. برای مثال رنگ‌های صورتی، آبی و بنفش تقریباً همیشه با هم سازگار ند و این در حالی است که زرد و نارنجی گرم با قرمز که به رنگ بنفش یا قهوه‌ای متمایل هستند، به خوبی جلوه خواهند کرد. رنگ های سفید و نقره‌ای با همه چیز مطابقت دارند و می توان با استفاده از گل هایی که چنین رنگ هایی دارند، در زیباتر شدن خیاط از آن ها کمک گرفت.

مراقبت از فضای سبز ویلا

 • برای گیاهان تاکید می شود که حتما از خاک گلدان یا خاک باغچه استفاده شود، زیرا این نوع خاک آب بیشتری را در خود نگهداری کند. کودهای لازم را به موقع به گیاه ترزیق شود و هنگام پر کردن گلدان با مخلوط خاک و کود، جای مناسب برای نفوذ آب در نظر گرفته شود. یک اینچ بین سطح خاک و لبه گلدان فضای مناسبی است.
 • اگر قرار است گلدان در برابر دیوار یا حصار قرار داشته باشد، گیاهان بلند را در قسمت پشتی قرار داده که جلوی نور و هوا را برای گیاهان کوتاه‌تر را سد نکند.
 • در صورتی که از ظاهر خاک در گلدان خوشتان نمی‌آید، پوشش بیرونی خاک را در اطراف ساقه‌های گیاهان با سنگ ریزه، پوسته خرد شده، سنگریزه‌های جذاب رنگی تزیین نموده و پوشش دهید.
 • استفاده از آب پاش گزینه مناسبی برای جلوگیری از هدر رفت آب و همچنین مدیریت میزان آب رسانی است. گیاهان کوچکتر نیاز به آب بیشتری نیسبت به گیاهان بزرگتر دارند و لازم این موضوع را در زمان آبیاری حتما در نظر گرفته شود.
 • مواد مغذی را در کنار آبیاری مناسب با گلدان‌ها تزریق شود و یا به صورت محلول به آب اضافه شود. گیاهانی که به طور مداوم، مقدار کمی کود دریافت می‌کنند، بهترین عملکرد را دارند و بسته به نوع گیاه این کار انجام شود.
 • رسیدگی مرتب و هرس کردن ساقه‌های هرز و شاخه‌های نامناسب گیاهان فراموش نشود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • جستجوی پیشرفته

  0 تومان به 10,000,000,000 تومان

  تنظیمات جستجوی بیشتر
 • لیست های ما

مقایسه لیست ها