برای فعال کردن بزرگنمایی کلیک کنید
بارگذاری...
ما هیچ نتیجه ای پیدا نکردیم
نقشه باز
چشم انداز نقشه راه ماهواره ترکیبی زمین موقعیت من تمام صفحه قبل بعد
نتایج جستجوی شما

هر آن چه باید درباره خرید زمین در شمال بدانید قسمت اول

ارسال شده توسط مدیر محتوا بر 1400-08-09
0

یکی از قدیمی ترین انواع سرمایه گذاری در راستای حفظ ارزش پول و کمک به ایجاد گردش مالی اقتصاد شهرها خرید زمین بوده است. از سوی دیگر نیز شکمال ایران به دلیل داشتن فضاهای بکر ویلاسازی و همچنینی تقاضای بالای خرید در مقابل محدودیت فضا همواره زمین های با ارزشی بوده اند و افراد سعی داشته اند تا با خرید آن ها حتی اگر قصد کشاورزی یا دامداری و یا در حالت هایی دیگر ساختن خانه را نداشته اند، نقدینگی خود را در حالتی امن و مطمئن سرمایه گذاری برای آینده نموده اند تا در زمان مناسب از مزیت های آن بهره مند شوند. اما موضوع بسیار مهمی که باید به آن اشاره شود، نکات و ظرافت هایی است که درباره خرید زمین در این منطقه شمال کشور است. پیشنهاد می شود تا با خواندن محتواهای مرتبط با این موضوع در خصوص حرید ویلا، مخاطبان بتوانند این موضوع را با تمام ابعاد بررسی نمایند. در ادامه این محتوا به معرفی انواع زمین و سند در شهرهای شمالی پرداخته شده است تا بتوان دیدی کامل را در این بار برای مخاطبان به وجود آورد.

انواع زمین‌ها در شمال

با توجه به شرایط آب و هوایی و اقلیمی شمال کشور، داشتن زمین در هر قسمت آن، دارایی های گرانبهایی به شمار می رود که اگر فرد قدر ان ها را بداند، می تواند سودآوری و ارزش افزوده بالایی را به دست آورد. انواع زمین در شمال به سه گروه عمده تقسیم بندی می شوند:

 • زمین زراعی
 • زمین باغات
 • زمین مسکونی
 1. مجموعه زمین های زراعی تحت نظر جهاد کشاورزی است و همانگونه که از نام آن ها بر می آید این زمین کاربری زراعی دارند و بخش اعظمی از کل زمین‌های واقع در شمال کشور را تشکیل می‌دهد. لازم به توضیح است که امکان تغییرکاربری این نوع زمین وجود ندارد و هر گونه ساخت و ساز در آن ها غیر قانونی بوده و با تخریب بناها همراه می شود.
 2. دیگر زمین‌ها که نظارت‌شان به دست منابع طبیعی است می توان به زمین های باغی اشاره کرد که خریدار می‌تواند بعدها نوع کاربری زمین را تغییر داده اما در عوض آن باید برای این تغییر کاربری جریمه پرداخت نماید.
 3. زمین های مسکونی کمترین حجم از زمین‌های موجود در شمال را به خود اختصاص داده اند. خریدار چنین زمین هایی می‌توانند با جواز ساخت اقدام به ساخت و ساز نمایند. این زمین مختص ساخت واحد مسکونی است. در ادامه اما زمین های مسکونی جنگی و زمین های مسکونی ساحلی نیز به این مجموعه اضافه می شوند، به این معنی که زمین مسکونی در یکی از منطق ساحلی و یا جنگلی واقع شده است.

هر آن چه باید درباره خرید زمین در شمال بدانید

انواع سند زمین در شمال

با توجه به اهمیتی که این منطقه داشته است، سه مدل سند برای زمین های این مکنطقه وجوددارد که بر حسب آن ها میزان بالایی از مراودات و خرید و فروش ها انجام می پذیرد. به طورکلی این زمین ها به 3 گروه اصلی تفسیم بندی می شوند. تقریبا می توان گفت که تمامی این سه مدل سند دارای درجه اعتبار هستند اما میزان اعتبار آن ها متفاوت است.

 • سند شورایی
 • سند اصلاحات ارضی
 • سند شش دانگ
 1. سند شورایی: در چنین شرایطی آن که ناظر است تا اتفاقی رخ ندهد و کسی خود را صاحب زمین جا نزند شورا و دهیاری آن محله است. به چنین سندهای قراردادی، نام سند شورایی اطلاق می‌شود. این سند به تایید مهر دهیاری می‌رسد و دارای کدرهگیری و مبایعنامه جهت پیگیری است. سند صادر شده از نوع باغات و یا مشجر می‌باشد به این معنا که تاکنون ساخت و سازی در آن صورت نگرفته، چنان‌چه صاحب زمین مایل باشد کاربری زمین را به مسکونی تغییر دهد و سند مسکونی برای آن اتخاذ نماید، می‌بایست در راستای کسب جواز ساخت اقدام کند با این کار در نهایت موفق به دریافت سند تک برگ یا سند شش‌دانگ مسکونی خواهد شد.
 2. سند اصلاحات ارضی: قبل از انقلاب برخی کشاورزان چنان‌چه، در زماتن معینی بر روی زمین کار می کردند می توانستند آن زمین را از آن خود نمایند و برای آن زمین سند بگیرند و این نوع سند با نام اصلاحات اراضی شناخته می‌شود. این نوع سند کاملا رسمی است و امکان قطعه بندی و روش آن فراهم است.
 3. سند شش دانگ: مهم ترین نوع سند در بین انواع سند است که بدون هیچ مشکلی می توان آن را خرید و فروش نمود.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

 • جستجوی پیشرفته

  0 تومان به 1,000,000,000,000 تومان

  تنظیمات جستجوی بیشتر
 • لیست های ما

مقایسه لیست ها